Stres – straszny czy niestraszny?

Stres – straszny czy niestraszny

Stres – straszny czy niestraszny?

Ostatnio na spotkaniu towarzyskim znajoma opowiadała o swoich kłopotach zdrowotnych, które spowodowały, że znalazła się w szpitalu na obserwacji. Swoją smutną opowieść zakończyła stwierdzeniem, które według niej było bardzo optymistyczne „i badania niczego nie wykryły, okazało się że to tylko stres”.

Stresem i jego konsekwencjami dla naszego życia zajmujemy się już od jakiegoś czasu i ze smutkiem stwierdzamy, że powszechna wiedza na temat tego procesu jest nadal dość powierzchowna. Pokutują uproszczone, a czasem błędne poglądy na temat stresu.

Niektórzy uważają, że stres jest wyznacznikiem statusu i własnej wartości – jeśli jestem zestresowany to znaczy, że jestem ważny i mam wysoki status.

Inni uważają, że stres jest bardzo niekorzystny i tak się lękają skutków stresu, że chodzą cały czas zestresowani.

Jest też grupa osób, która tak jak nasza znajoma unika zauważania prawdziwie negatywnych konsekwencji stresu i umniejsza jego skutki. Są też tacy, którzy nie mają poczucia wpływu na swoje życie i kontrolę nad ich życiem przejmuje „gadzi mozg”, który odpowiadając za przetrwanie, wszędzie doszukuje się zagrożeń, straty i braków.

Długotrwały stres ma bardzo niekorzystne skutki dla naszego ciała i naszego stanu psychicznego. ma swój udział w 80% chorób przewlekłych. Jest odwrotnością dobrostanu. Odbiera nam radość i smak życia. A przecież mogłoby być inaczej!

Warto zaznaczyć, iż to czy stres będzie miał takie konsekwencje zależy od naszego podejścia do wyzwań. Jeśli wyzwanie jest dla nas ekscytujące i zgodne z naszymi celami i wartościami to nawet jeśli jest z nim związane jakieś napięcie, nie przyniesie ono negatywnych skutków.

Według nas proces stresu jest złożony i wielopoziomowy. Na szczęście jednak nie musimy doktoryzować się w jego temacie. Wystarczy, że poznamy przyczyny jego powstawania, mechanizmy jego łagodzenia i możliwości zmiany podejścia do wyzwań. Wystarczy, że poznamy skuteczne praktyki wspierające nas w oswajaniu stresu. Już to może znacząco przyczynić się do zwiększenia jakości naszego życia i zadowolenia z niego.

Dzisiaj pragniemy zachęcić do spróbowania jednej niezwykle prostej praktyki, która regularnie stosowana zmniejszy negatywne konsekwencje stresu.

 

Zapraszamy do  zatrzymania czyli wciśnięcia  pauzy na czas kilku oddechów.

Przeczytaj resztę artykułu na stronie NVC Lab.

LINK DO ARTYKUŁU